Yaşanmış En Şiddetli Depremler

 Yaşanmış En Şiddetli Depremler

Herkese merhaba sevgili okurlar, bu yazımızda sizlerle birlikte Dünyada tarih boyunca kaydedilmiş en büyük depremlere değineceğiz. İyi okumalar.

Yaşanmış En Büyük Depremler

Deprem nedir?

Yazımıza başlamadan önce depremin ne olduğuna değinmeden olmaz. Deprem, yeryüzündeki bazı kırıkların (fay hatları) enerjilerinin karşılayabilecekleri seviyeden fazla birikmesiyle birlikte gerçekleşen sismik aktivitedir. Bazen sonuçları o kadar büyük olur ki yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca insanın yaşamı tehlikeye girebilir. Yaşanmış en Şiddetli Depremler adlı yazımıza geçmeden önce İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza baş sağlığı ve depremde zarar gören diğer vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum

Yaşanmış en Büyük depremler

Yaşanmış En Büyük Depremler

Şili depremi (22 Mayıs 1960) [9,5]

Bu deprem ''Büyük Şili Depremi'' olarak adlandırılmaktadır. Deprem, sadece Şili için büyük değil aynı zamanda tüm dünya için de ölmüş en büyük deprem olarak kabul edilmektedir. başlıktan da görülebileceği üzere Richter ölçeğiyle ölçülen şiddeti 9,5 tir. Depremin hemen ardından. yüksekliği 10 metreye kadar ulaşabilen bir tsunami oluşmuştur ve bu tsunami 550 milyon dolarlık da bir zarar açmıştır. ölen kişi sayısı ise böyle bir depreme göre o kadar da büyük olmamıştır ve resmi verilere göre 2000 kişi hayatını kaybetmiştir.

Yaşanmış En Büyük Depremler

Alaska depremi ( 28 Mart 1964) [9.2]

Alaska'da 1964 yılında ölçülen bu deprem, tarihin en büyük ölçülen 2. depremi olarak kabul edilmektedir. tamı tamına 3 dakika sürmüştür ve sonrasında, boyutları 10 metreye kadar ulaşabilen dev tsunamiler meydana gelmiştir. Bu depremde de can kaybı nüfusa bağlı olarak resmi verilerde 128 kişi olarak belirtilmiştir. Depremin açtığı zarar ise 300 milyon dolardır.

Yaşanmış En Büyük Depremler

Güney Asya Depremi (2004) [9.1]

Tarihin en uzun depremi olarak geçen bu depremin  meydana geldiği yer Endonezya'dır. Deprem, tam olarak 10 dakika sürdü ve 14 tane ülkeyi kapsamı altına aldı. Yaklaşık olarak 230 bin kişinin hayatını kaybettiği bu depremde 1 milyon kişi de evsiz kalmıştır.

Yaşanmış En Büyük Depremler

Japonya Depremi (11 Mart 2011) [9,0]

Japonya, tarihi açısından net bir şekilde en çok deprem gören yerlerden biridir. Ancak, en büyük depremini 9,0 şiddetiyle 2011 tarhinde yaşamıştır. Deprem sonrasında oluşan tsunaminin boyutu yaklaşık olarak 40 metreye kadar çıkmıştır ve 10 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Ölen insanların sayısı da tahmini olarak  20.000'i geçmektedir.

Yaşanmış En Büyük Depremler

Rusya depremi (4 Kasım 1952) [9,0]

1952'de meydana gelen bir depremdir. Depremin yaşandığı Kamçatka bölgesi sık sık sismik aktivitelerin yaşandığı “Pasifik Ateş Çemberi” adlı bölgenin kuzey ucunda yer almaktadır. Bölgede yaşayan 6000 kişiden 2336 kişi bu deprem sonucunda hayatını kaybetmiştir.


Yaşanmış En Büyük Depremler


Evet dostlar, bu yazımızın sonuna geldik. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Bir sonraki yazılarımızda görüşünceye dek sağlıkla kalın.

Yorumlar