Dünyada Girilmesi Yasak Yerler

 Dünyada Girilmesi Yasak Yerler

Herkese merhaba arkadaşlar, Sonsuz Bilgi Paylaşım sitemize hoş geldiniz. Bu yazımızda sizlerle birlikte Dünyada, hükümetlerin vasıtasıyla yada uluslararası anlaşmaların sonucunda, normal bir insanın giremeyeceği yani, sadece orada çalışan gizli ve nitelikli kişilerin girebileceği yerlere değineceğiz. Yalnız, bazı yerler var ki, gizli ve nitelikli personeller dahi kimse girememekteler. dilerseniz şimdi yazımıza geçelim, iyi okumalar.
girilmez

QUEMİADA GRANDE ADASI (Yılan Adası)

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Brezilyada bulunan bu ada, yılanlarla çevrili bir adadır. Metre başına ise ortalama 1 yılan düşmektedir. Peki; 

Adaya Giriş Neden Yasaktır?

Quemiada Grande adası Çok zehirli bir yılan türü olan ve aynı zamanda nesli tükenme tehlikesini üzerinde barındıran Bothrops Insularis adlı yılan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Brezilya Hükümeti, hem insanların sağlığını korumak, hem de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yılan türünün Korunmasını sağlamak amacıyla, bu adaya girişleri kapatmıştır
Yılan

Surtsey Adası (İzlanda)

Bu ada, 1963 yılında, tamı tamına 3 yıl süren devasa bir volkanik patlama sonucunda meydana gelmiştir. Şu an için sadece Bilimsel araştırmalar için ev sahipliği yapan adaya Dünya üzerinde sadece 2 tane Bilim İnsanının giriş izni bulunmaktadır. Durum böyle olunca, adayı listemize eklemeden geçemedik.

Surtsey

Metro-2, D6 Hattı

Bu isim, her ne kadar oyundan fırlamış gibi gözükse de, zamanında Rusya'yı Yöneten Stalin devrinde, Metro-2 olarak bilinen gizli bir yer altı ulaşım sisteminden Başka bir şey değildir. Söylentilere göre, Kremlin, Vnukovo-2 Havalimanı ve Genelkurmay Başkanlığı Akademisi gibi önemli yerleri birbirine bağlamaktadır. Tünele, Herhangi bir kişi dışardan giremediği için Yüksek rütbeli personeller savaş zamanında rahatça ve zarar almadan kaçabilsinler diye inşa edildiği de  düşünülmektedir. 2020 yılına geldiğimiz şu zaman diliminde hala gizliliğini koruyan 3 tane girişi olduğu düşünülen bu tünelin 1 tane girişi hükümet tarafından onaylanmıştır.

metro 2

Vatikan Gizli Arşivleri

Vatikan Katolik kilisesi, yüzyıllardır gizemini sürdürmektedir. Gizemini sürdürdüğü gibi bir de gizli arşivleri vardır. Arşivlerin bulunduğu rafların 85km  uzunluğunda olduğu düşünülmektedir. Özel bir izniniz yoksa kesinlikle girmeniz Devlet tarafından yasaklanmıştır. Martin Luther'ın aforozundan tutun Michelangelo'nun Papa II. Julius'a yazdığı mektuba kadar özel belgeleri içinde barındırmaktadır.

vatikan gizli arşiv

 Fukuşima, Yasak Bölge

2011 yılında çoğunuzun bildiği bir nükleer santral kazası Japonya'nın Fukuşima bölgesinde meydana gelmiştir. Bölgeye, 29 km  kilometreden yakın olanlar evlerini boşaltmış ve farklı yerlere taşınmışlardır. Bu nükleer patlama Çernobilden sonra 2. sırada yerini almaktadır. Bu yüzden, yüksek radyasyon değerinden ötürü bölgeye giriş yasaklanmıştır.

fukişima nükleer

Svalbard Küresel Tohum Deposu

Norveç'te bulunan bu küresel tohum deposunun diğer bir adı da Kıyamet Ambarıdır. Peki;

Neden Bu İsimle Adlandırılmaktadır?

Her insan, elbet bir gün dünyanın sonunun geleceğini bilmektedir. Bu yüzden, Dünyanın sonu geldiğinde bir insan topluluğunun dahi hayatta kalabileceği düşüncesiyle, Bilim İnsanları bu depoyu tekrardan İnsan nesli devam etsin diye inşa etmişlerdir. Depoda, adından da anlaşılacağı üzere Dünyanı çeşitli yerlerinden gelmiş tohumlar bulunmaktadır. Ülkemiz de depoya, kendi endemik türlerini barındıran tohumlar göndermiştir.

tohum  deposu

Evet Arkadaşlar, Bu yazımızın sonuna geldik. Gösterilen ilgiye göre yazımızın devamı da gelecektir. Bir sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın.

Yorumlar