Helak Edilen Kavim (Lut Kavmi)

 Lut Kavmi

Hepinize merhaba sevgili okurlar bugünkü yazımızda sizlere, Evrensel bir din olan Müslümanlık dinine mensup olan insanların inanışına göre, yaptıkları çeşitli azgınlıklardan ve taşkınlıklardan dolayı yaratıcı tarafından helak edildiğine inanılan Lut Kavmini araştırıp sunduk. Şimdi yazımıza geçebiliriz. İyi okumalar.

Lut kavmi

Müslümanlığa göre bu kavmin M.Ö. 1900 yılında varolduğuna inanılmaktadır. Kavmin bulunduğu yere gelirsek de, Günümüzde Ürdün'de bulunan Lut gölüne yakın bir çevrede yaşamış olduklarına işaret edilmektedir. Ayrıca araştırmacılar, yaptıkları araştırmalar sonucunda şehrin adının Sodom olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

Peki bu Kavim neden helak oldu?

Biliyorsunuz ki, evrensel dinlerin neredeyse tümünde akrabayla ilişki, fuhuş, zor kullanarak cinsel bir yola başvurmak gibi sapkınlıklar kesinlikle yasaktır ve kabul edilemez. İşte, bunların hepsinin yaygın olarak yapıldığı ve böyle şeylerin halk tarafından doğal olarak kabul edildiği bir ortam düşünün. Ve yine düşünün ki, kavimde bulunan erkeklerin ziyarete gelen erkeklere tecavüz etmekle kalmayıp, ondan sonra evlerinde kendi ailesine tecavüz ettiğini ve kendi eşi dışında başka kişilerle isteyerek ilişkiye girdiğini. Böyle bir olay Kur'an'a göre ilk kez Lut Kavminde görülmüştür.

Allah, Lut kavminin başına gönderdiği Lut peygambere kavmini bu konuda uyarması gerektiğini İletmiş ancak, Lut peygamberin sözünü kimse dinlememiş ve dinlememekle kalmayıp aynı zamanda alay etmişlerdir. Allah'ın da, bunun üzerine taşkınları durdurmak için erkek meleklerini gönderdiğini fakat, yine kavim üzerinde bir etki tesir etmediğine inanılmaktadır. Hal böyle olunca da Allah, Lut peygambere şehirden uzaklaşması gerektiğini çünkü, bu taşkınlıklardan ve azgınlıklardan dolayı şehrin helaka uğrayacağını iletmiştir. Arkasına bile bakmadan şehirden uzaklaşan Lut peygamberin şehirden ulaşmasıyla birlekte adeta şehirde kıyamet misali bir olayın meydana geldiği ve bunun sonucundan da Lut kavminin helak olduğuna müslümanlar tarafından inanılmaktadır.

Evet sevgili okurlar, bugünkü yazımızın sonuna geldik. Umarım sizlere fayda sağlayacak bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarımızda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın. 
Dilerseniz buradan diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz.
Yorumlar