Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Hepinize merhaba sevgili okurlar, sonsuz bilgi paylaşım sitemize hoş geldiniz. Biliyorsunuz ki depremler, volkanik patlamalar ve daha birçok farklı olayların neticesinde ortaya çıkan tsunamiler, zaman zaman insanlığı çeşitli felaketlerin eşiğine sürebiliyor. İşte bu tür şeyleri düşünürken neden, sitemde bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmıyorum deyip hemen araştırmaya koyuldum ve araştırmalarımın neticesinde bu yazıyı derledim. Şimdi gelin, Tarihte yaşanmış en büyük tsunamiler hangileridir, bunlara bir göz atalım. iyi okumalar dilerim.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Enshunada Denizi (20 Eylül 1498)


Tarihler 1498 yılını gösterirken Japonya'nın açıklarında 8.3 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana gelmişti. Deprem sonucunda oluşan tusnamiden, Sagami, MikawaSurugu, Izu ve Kii şehirleri etkilendi. Bu kadar fazla yerin tsunamiden etkilenmesiyle birlikte, doğal olarak can kaybı da bir hayli fazlaydı. Rakamlara göre, bu tsunamiden dolayı toplamda 31.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Ise Körfezi (18 Ocak 1586)


Japonya'nın Ise körfezinde meydana gelen bu tsunaminin nedeni, 8.2 büyüklüğündeki şiddetli bir depremdir. Deprem sonrası oluşan bu tsunami dalgasının yüksekliğinin 6 metreyi bulduğu söylenmektedir. Can kaybı ise bir önceki anlattığımız enshunada denizinde meydana gelen tsunamideki can kaybına göre bir hayli azdır. Yaklaşık 8.000 kişi bu tsunamiden dolayı hayatını hayatını kaybetmiştir.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Nankaido (28 Ekim 1707)


Japonya'nın Nankaido bölgesinde meydana gelen 8.4 büyüklüğündeki bir deprem sonucunda okyanusun suları çekildi. Tsunami olması bekleniyordu ancak, böylesine büyük bir tsunami olacağı insanların aklından bile geçmemişti. Tsunami başladığında, dalgaların boyutu 25 metreye kadar varmıştı. etkisini kısa sürede kıyı bölgelerine hissettirmiş ve kıyı bölgesi olmayan Kochi şehri de tsunamiden etkilenmiştir. Can kaybı ise 30.000 civarında olmuştu.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Lizbon (1 Kasım 1755)


1 Kasım 1755 yılında Atlantik okyanusunun açıklarında 8.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Bu deprem, çeşitli yerlerden hissedilmiş ve ardından çoğu yerde tsunami uyarısı yapılmıştır. Tsunami başladığında ise dalga boyutları yer yer 30 metreye ulaşmaktaydı ve en çok da ortaya çıktığı yer olan Portekiz ve İspanyayı vurmuştu. Bu yüzden ismine Lizbon tsunamisi denmiştir. Bu tsunamiden ve öncesinde meydana gelen depremden ötürü 3 farklı yerde (Fas, Portekiz, İspanya) toplamda 60.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Ryuku Adaları (24 Nisan 1771)


1771 yılında, Japonya'da bulunan Ruyuku Adalarının açıklarında 7.4 Büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonucunda da büyük bir tsunami oluşmuştur. İlk etapta yanlış ölçülen dalga boyları 85 metre zannedilirken, sonradan hata yapıldığı farkedilmiş ve gerçek dalga boylarının 11-15 metre yüksekliğinde değiştiği anlaşılmıştır. sonuç olarak da 12.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Şili (13 Ağustos 1868)


1868 Yılında, Şiilide 8.5 büyüklüğünde çok şiddetli bir deprem meydana gelmiştir. Bu deprem sonucunda ise dalga boyutu 21 metreye kadar çıkan dev bir tsunami oluşmuştur. Bu tsunami, toplamda 3 gün sürmüş ve etkisi Sydney'den bile hissedilmiştir. Bunun sonucunda toplamda 25.000 kişi hayatını kaybederken 300 milyon dolarlık zarar ortaya çıkmıştır.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Krakatau (26 Ağustos 1883)


En büyük yanardağ patlamalarıyla ilgili olan yazımızda işlediğimiz Krakatau Yanardağı, en büyük yanardağ patlamalarından biri olmakla kalmıyor aynı zamanda tarihin en büyük tsunamilerinden biriyle de tanınıyor. Gelin kısaca Bu patlamanın ne değinelim. 
100 tane atom bombasının bir yere atıldığını düşünün. İşte Krakatau Yanardağı patladığında, bu değerde büyük bir etki yaratmıştı. Yanardağ patladıktan dakikalar sonra, dalgalarının boyutu 37 metreye kadar ulaşan tsunami meydana gelmiş ve adayı tamamen yutmuştur. Can kaybının ise 36.000 kişi olduğu düşünülmektedir.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Sanriku (15 Haziran 1896)


Okuyunca anlamışsınızdır ki, Japonya'ya tsunamiler ülkesi demek hiç de yanlış olmaz. Sanriku da Japonya'da  bulunan bir kenttir. 15 Haziran 1896 yılında bu kentin açıklarında 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Depremden sonra da, dalga boyutu 38 metreye  kadar ulaşan dev bir tsunami oluşmuştu. Bunun sonucunda 22.000 kişi hayatını kaybetmiş ve tsunaminin tetiklediği başka bir tsunami de Çin'de meydana gelmiş, orada da 5.000 kişi yaşamını yitirmiştir. Bu bilgiye ek; 11 binden fazla evin de bu tsunami yüzünden yıkıldığı bilinmekte

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Sumatra Adası (26 Aralık 2004)


2004 yılında, Endonezya'nın Sumatra adasının açıklarında ansızın meydana gelen 9.1 büyüklüğündeki depremden sonra çok büyük bir tsunami meydana gelmiştir. Bu tsunami o kadar büyüktür ki, dalga boyutu 50 metre yüksekliğine erişebilmekteydi. Dünyanın çeşitli yerlerinden hissedilen bu tsunaminin tüm Dünyaya verdiği toplam zarar 10 milyar dolar olarak açıklanmıştır ve sonuç olarak 230.000 kişi hayatını kaybetmiştir

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Kuzey Pasifik Kıyısı (11 Mart 2011)


Çoğumuzun bildiği gibi 11 Mart 2011 tarihinde Japonya'da, tarihe geçecek 9.0 büyüklüğünde devasa bir deprem meydana gelmiştir. Bu depremden sonra da dalgasının boyutu 10 metreye varan bir tsunami oluşmuştur. 18 binden daha fazla kişi tsunami sonucunda hayatını kaybetmiştir. Aynı zamanda, bilindik bir nükleer santral kazası olan fukuşima nükleer santralinde meydana gelen kazaya sebebiyet veren tsunami ise bu tsunaminin ta kendisidir.

Yaşanmış En Büyük Tsunamiler

Evet sevgili okurlar, bu yazımızın sonuna geldik. umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Araştırılmasını istediğiniz başka konular olursa yorumlara yazamaya çekinmeyin. Bir sonraki yazılarımızda görüşünceye dek sağlıkla kalın. Dilerseniz buraya tıklayarak Yaşanmış En Büyük Yanardağ Patlamaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Yorumlar