Yaşanmış En büyük Yanardağ Patlamaları

 TARİHİN EN BÜYÜK YANARDAĞ
PATLAMALARI

Hepinize merhaba arkadaşlar Sonsuz Bilgi Paylaşım bloğumuza hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte tarihte yaşanmış en büyük yanardağ patlamalarına değineceğiz. Şimdi yazımıza geçelim. iyi okumalar dilerim.

Krakatoa Yanardağı Patlaması (1883)

26 Ağustos 1883 Yılında Krakatoa Yanardağında çok büyük bir patlama gerçeklemiştir. Patlayan yanardağın şiddeti o kadar büyüktü ki 1 gün içinde tüm Adayı yutmuştur ve 36.000 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştır. Patlamanın eşdeğeri olarak 100 tane nükleer bombayı görebilirsiniz.

En büyük Yanardağ Patlamaları

Unzen Yanardağı Patlaması (1792)

1792 yılında meydana gelen bu yanardağ patlaması, Japonya'nın tarihinin en büyük yanardağ patlaması olarak geçmektedir. Asıl can kaybına sebep olan şey Unzen Yanardağının patlaması değil, ondan sonra oluşan çeşitli doğal felaketlerdir ve tahmini olarak 15.000 kişinin öldüğü düşünülmektedir.

En büyük Yanardağ Patlamaları

Tambora Yanardağı Patlaması (1815)

1815 Yılında patlayan bu yanardağ, son 100 yılın en büyük yanardağ patlaması olarak tarihlerde yerini almıştır ve 90.000 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. 12.000 kişi yanardağın patladığı esnada hayatını kaybederken, geriye kalan insanlar ise kıtlık ve çeşitli salgınlardan dolayı hayatını kaybetmiştir.

En büyük Yanardağ Patlamaları

Pelee Yanardağı (1902)

Saint Pierre Yanardağı, ismini veren şehrin 1937 metre yüksekliğinde bulunmaktaydı. O kadar büyük bir patlama meydana gelmiştir ki, tüm şehir dakikalar içerisinde tarihten silmiş ve 30.000 kişi hayatını kaybederken sadece 3 kişi kurtulmuştur.

En büyük Yanardağ Patlamaları

Santa Maria Yanardağı (1902)

Santa Maria yanardağı, 1902 yılına kadar 500 yıldır suskunken, 500 yılın ardından suskunluğunu bozmuştur ve patlama sorasında 5.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Olayın ardından sıtma gibi hastalıklar baş göstermiş, ölümler devam etmiştir.

En büyük Yanardağ Patlamaları

Vezüv Yanardağı (M.S.79)

M.S.79 yılında Pompei'de meydana gelen bu felaket, adeta ortamı insan külüne çevirmiş ve yaklaşık olarak 200.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Aynı zamanda da Pompei dışında, iki tane güzel şehri de haritadan silmiştir (Herculaneum ve Stabia).

En büyük Yanardağ Patlamaları

Evet arkadaşlar, bu yazımızın sonuna geldik. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Bu yanardağ patlamalarının hepsi, özel olarak araştırılıp sizlere daha detaylı olarak tekrardan sunulacaktır. bir sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle. sağlıkla kalın.
Dilerseniz Dünya da girilmesi yasak yerler adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar